preloader

ما در موسسه آموزشی بست فارکس همراه شما هستیم

بروکر های فارکس

صرافی های ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پــراپ فـــرم ها

بروکر های فارکس

صرافیهای ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پـــراپ فــــرم ها

بروکر Market Maker

آنچه میخوانید
زمان مطالعه:
دسته بندی:
سطح آموزش:
تاریخ انتشار:

بروکرهای مارکت میکر

بروکرهای ECN-STP-NDD بروکر مناسب ایرانیان

بروکر فارکس چیست؟ بهترین بروکرهای فارکس کدام هستند؟ امنیت کدام بروکر فارکس بیشتر است؟ بروکر چیست؟ معنی Broker به فارکس؟

زمانی که شما تصمیم میگیرید تا در بازار فارکس فعالیت خود را آغاز کنید،  نیاز به کارگزاری و یا بروکری دارید تا از اعتبار، سابقه ی فعالیت و امنیت بالایی برخوردار باشد. اما کارگزار یا بروکر دقیقا چیست؟ برای درک بهتر این موضوع شما رو دعوت میکنم تا موارد زیر را مطالعه کنید.

تصور کنید که قصد خرید یک پرتقال را دارید، برای خرید پرتقال شما به بازار میوه میروید.  پرتقال کالایی است که قصد خرید آن را دارید و بازار خیابانی محلی ات که این میوه در آنجا به فروش میرسد.

به صورت مشابه، حال تصور کنید که شما قصد فروش میوه دارید، شما باید این محصول را در جایی ارائه کنید که مردم برای خرید آن، به آن محل می آیند.

بازار میوه محلی است که خریداران و فروشندگان میوه به آن مراجعه میکنند و در غرفه ای مختتلف، خرید و فروش انجام میدهند.

بازار فارکس نیز شباهت خیلی زیادی به مثالی که زدیم دارد. در آنجا نیز خریداران و فروشندگان ارزها، کالاها و دارایی های مختلفی وجود دارد که که برای ارائه و همچنین خرید این موارد در مکانی کنار هم قرار میگیرند.

در بازار فارکس، خریدارن و فروشندگان می توانند هزاران مایل از هم دور باشند، و توسط بروکر ها که آن ها را به هم وصل میکند خرید و فروش را انجام دهند.

نقش کارگزاری در فارکس چیست؟

بروکر محلی است که خریداران و فروشندگان برای اجرای معاملات خود به آن مراجعه میکنند. در واقع بروکر ها به عنوان واسطه بین خریدار/فروشنده و بازار عمل میکنند. 

بروکر ها علاوه بر این که واسطه ای بین خریدار/فروشنده و بازار هستند. نقش دیگری را نیز ایفا میکنند. ـآن ها شما را به ارائه دهنده ی نقدینگی نیز وصل میکنند.

ارائه دهنده ی نقدینگی دقیق چیست؟

در ابتدا بیایید ببینیم که نقدینگی چیست؟ تصور کنید که میخواهید حجم مشخصی از ارزی را خریداری کنید.

در این صورت شما به شخصی نیاز دارید که اتین ارز را به شما بفروشد. برای فروش ارز نیز شما به شخصی نیاز دارید که آن را از شما بخرد.

اگر تعداد افرادی که قصد دارند ارز مورد نظر شما را بفروشند زیاد باشد و یا افراد زیدی باشند که خریدار ارز شما باشند، به راحتی خرید و فروش شما انجام می شود. در این صورت می گویند بازار نقد (Liquid) است.

نوع دیگری بازار نقد هم وجود دارد. 

تصور کنید به جای آن که تعداد افراد زیادی وجود داشته باشند که هر کدام مقدار کمی ارز را بفروشند و یا خریدار آن باشند، تعداد کمی از فروشنده ها یا خریدار وجود دارند که مقادیر هنگفتی را خرید و فروش میکنند. به این افراد (عموما بانک ها یا موسسات مالی بسیار بزرگ)که نقدینگی بازار را به این صورت ایجاد می کنند، ارائه دهنده ی نقدینگی (Liquidity Provider) میگویند.

نکات کلیدی پیرامون بروکر

  • کارگزار فارکس، رابطی بین تریدر و شبکه ای از بانک های می باشد که به نقدینگی فارکس دسترسی دارند.
  • معمولا بروکر ها با چندین بانک قرار داد دارند و از بین آن ها مناسب ترین قیمت را به شما ارائه می کنند.
  • کارگزاری های فارکس به شما امکان دسترسی به معاملات ارزهای خارجی و استفاده از لوریج و یا اهرم را می دهند. 

نحوه انتخاب کارگزار معتبر فارکس:

آنچه برای انتخاب بهترین بروکر فارکس باید بدانید

بسیار از بروکر های فارکس رگوله هستند. رگوله بودن یک بروکر به این منزله میباشد که تحت نظارت سازمان و یا ارگان مالی به خصوصی قرار دارد.  در آمریکا، کارگزاری ها تحت نظارت انجمن معاملات آتی (NFA) و کمیسیون معاملات آتی (CFTC) قرار دارند. 

همچنین کشورهایی مانند فرانسه، آلمان،سوئیس، اتریش، کانادا و بریتانیا نیز رگولاتوری های منحصر به خود را دارند. با این وجود، تمامی کارگزاری ها رگوله نیستند  و برای اعتبار سنجی و اطمینان از حسن فعالیت آن ها نکاتی وجود دارد که می بایست حتما در نظر گرفته شود.

علاوه بر رگوله بودن کارگزاری ها، این مورد نیز باید مد نظر قرار بگیرد که هر بروکر متناسب با سیاست ها و سیستم فنی خود، پلتفرم متفاوتی را ارائه می کند.

همچنین انواع حساب ها و واریز های اولیه، کارمزدها و بسیار از موارد دیگر در بروکر ها متفاوت میباشد که نیاز است قبل از انتخاب و شروع فعالیت با هر یک از آن ها بررسی شود.

در کشور ایران به دلیل وجود برخی از تحریم ها، تعداد بروکر های معتبری که ارائه سرویس میکنند، نسبت به کشورهای دیگر کمتر است.

اما این به آن معنا نیست که تنوع کمی وجود دارد. در حال حاضر بروکر های بسیاری به ایرانیان عزیز ارائه سرویس میکنند و وظیفه ی فارکس فارسی با سابقه ی بیش از 6 سال فعالیت در زمینه پشتیبانی و ارائه خدمات و معرفی بهترین و معتبر ترین کارگزاری ها به مشتریان عزیز میباشد.

بروکر مارکت میکر چیست؟

تفاوت بروکر و مارکت میکر چیست؟ بروکر مارکت میکر چیست به زبان ساده

برای اجرای معاملات بهتر، هر تریدر، علاوه بر دانش معاملاتی بالا، تکرار و تمرین و کسب تجربه، نیار به اطلاعات جامعی نسبت به کارگزاری هایی که قصد دارد در آن ها افتتاح حساب کند نیز دارد.

هرچه دانش اطلاعاتی شما بالاتر باشد، تسلط شما بر بازار و انتخاب بهترین بروکر فارکس برای شما راحت تر خواهد بود.

از این رو فارکس فارسی،  توضیحاتی را پیرامون انواع بروکر های فارکس به شما ارائه می دهد و در انتها نیز بهترین کارگزاری ها را برای ایرانیان به شما معرفی می کند.

Market Maker چگونه فعالیت میکند؟

 مزایای بروکر مارکت میکر چیست؟

برای معامله در بازار فارکس، بهتر است با نحوه ی فعالیت بروکر های مارکت میکر نیز آشنایی داشته باشید.

همانطور که مستحضر هستید بازار فارکس به صورت 24 ساعته و از دوشنبه تا جمعه بدون توقف فعال است. همچنین هیچ مکان فیزیکی مشخصی نیز ندارد.

به صورت کلی، افرادی که در فارکس فعالیت میکنند به چند دسته تقسیم می شوند.

گروهی که به عنوان سازندگان بازار فعالیت می کنند به عنوان Market Maker شناخته میشوند.  

در رتبه ای اول فعالان بازار فارکس،بازار بین بانکی فارکس قرار دارد. بازار بین بانکی در فارکس شامل معاملاتی میباشد که بین بزرگترین بانک های دنیا اجرا میشود.

هر کدام از بانک ها، برای هر یک از جفت ارزها مارکت میکر اختصاصی دارند. این بازارسازان، قیمت هایی را ارائه میکنند که بانک ها متعهد به خرید و فروش ارز از همتایان خود در بازار بین بانکی میباشد.

با وجود اینکه این قیمت ها برای بازار بین بانکی در نظر گرفته شده است اما به صورت عمیقی در بازار خرده فروشی فارکس نیز نفوذ کرده و تاثیر میگذارد.

حال بیایید بررسی کنیم که بروکر مارکت میکر دقیقا چیست ؟

اگر عضو گروه های تلگرامی، واتس آپ و یا اینستاگرام باشید، به احتمال زیاد شنیده اید که بسیاری از افراد مبتدی ، بروکر ها را به مارکت میکر بودن متهم میکنند.

چهار موردی که در این رابطه بایستی مد نظر داشته باشید این است که:

  • نوع حساب ها در بروکر هیچ ارتباطی با این موضوع ندارد و این باور غلطی است که حساب های ecn و ndd و stp مستقیم به بازار وصل شده و بروکر در آن دخل و تصرفی نمی تواند انجام دهید.
  • اینکه بروکر معاملات را به بازار منتقل کند و یا خیر، سیاست داخلی آن بروکر است و بر اساس مدیریت ریسک، ممکن است این موضوع را اعمال کند.
  •  اکثر بروکر ها از نوع مارکت میکر هستند
  • مارکت میکر بودن بروکر به هیچ وجه گزینه ی منفی نیست

مارکت میکر به این معنا است که شا مستقیما با خود بروکر معامله میکنید، در واقع اگر شما ضرر کنید بروکر سود خواهد کرد و به صورت برعکس، سود شما باعث ضرر بروکر میشود. 

ممکن است که با خواندن این متن کمی احساس نگرانی کنید، اما این نکته را در نظر بگیرید که بروکر های بسیار بزرگ و مطرحی در سراسر دنیا وجود دارند که و مارکت میکر هستن و هیچ گونه تخلفی از آن ها گزارش نشده است. بروکر هایی که معتبر هستند و سابقه ی فعالیت درخشانی دارند تمایل به تخلفی ندارند.

زیرا در دنیای پر سرعت امروز حتی یک گزارش منفی در مورد هریک از بروکر های فعال، سبب ریزش شدید تریدر ها و فعالان در این بروکر ها میشود و ضرری که از این طریق متحمل می شوند بسیار بزرگتر است.

آیا بروکرهایی که با ایران کار میکنند هم مارکت میکر هستند؟

معمولا بروکر هایی که با ایران کار می کنند ترکیبی از مارکت میکر و ای سی ان میباشند. 

بروکر ای سی ان چیست؟

 بروکر ای سی ان (ECN) چه تفاوتی با کارگزاری های مارکت میکر Market Maker دارد؟

بروکرهای ECN که به بروکر های بدون میز معاملاتی (No Dealing Desk) نیز شناخته می شوند

بروکر ای سی ان (Electronic Communication Network)، با کمک فناوری و پیشرفت تکنولوژی به عنوان فرد واسطه در بازار فارکس ایفای نقش میکند. این بروکر ها سفارش های خرید و فروش در بازار را روبروی هم قرار میدهند و این به این معنا میباشد که ممکن است خریدار و یا فروشنده ی مقابل شما یک تریدر، یک بروکر مارکت میکر و یا یک بانک جهانی باشد.

این تایپ از بروکر ها اطمینان بسیار بالایی از عدم هیچ گونه سوءاستفاده از معالات را به مشتری ها میدهند. 

اهمیت این مدل از بروکر ها، برای تریدر های خرد بسیار بالا می باشد. زیرا مستقیما به بازار جهانی وصل شده و قیمت های واقعی را دریافت میکنند. 

دیدگاهتان برای ما ارزشمند است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه