preloader

ما در موسسه آموزشی بست فارکس همراه شما هستیم

بروکر های فارکس

صرافی های ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پــراپ فـــرم ها

بروکر های فارکس

صرافیهای ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پـــراپ فــــرم ها

سشن های معاملاتی فارکس

آنچه میخوانید
زمان مطالعه:
دسته بندی:
سطح آموزش:
تاریخ انتشار:

همه چیز در مورد سشن های معاملاتی فارکس+ جداول و ارقام

هر آنچه که باید در مورد سشن های معاملاتی فارکس بدانید. سشن معاملاتی فارکس چیست؟ ساعت باز شدن بازار فارکس؟ 

سشن های معاملاتی در فارکس به بازه های زمانی میگویند که با ساعت اولیه ترید ها در منطقه ی خاص تطبیق دارند.

همانطور که میدانید، بازار فارکس به صورت بیست و چهار ساعته میباشد و در 5 روز هفته فعال است. البته در نظر داشته باشید که معاملات ارزهای دیجیتالی که در فارکس اجرا میشود به صورت 24/7 و هفت روز هفته فعال میباشد.

به عنوان یک معامله گر بازار باید بهترین و سود ده ترین سشن های فارکس را برای معاملات تجزیه و تحلیل کنید و به آن ها تسلط داشته باشید.

بهترین ساعت های کاری بازار فارکس چیست؟ بهترین سشن فارکس چیست؟

سشن های فارکس، جلسات معاملاتی نیز میگویند که به چهار قسمت از شبانه روز تقسیم میشود. هر کدام از این چهار قسمت اثرگذاری و فعالیت قسمتی از اقتصاد جهان بر روی حرکت بازار جهانی میباشد.

تفاوت سشن های معاملاتی با تایم فریم در بازار جهانی چیست ؟

در ابتدا لازم است تا تفاوت بین (تایم فریم ) Time Frame های معاملاتی و سشن ها (جلسات معاملاتی) را درک کنید. 

تایم فریم به معنی بازه ی زمانی ، برای تحلیل آن سهم یا دارایی مورد نظر شما است. بسته به دارایی مورد نظرتان، این تایم فریم ممکن است به صورت ساعتی، روزانه و یا ماهانه باشد.

حال باید ببینیم که در 24 ساعت از شبانه روز این بازار جهانی به چه صورت عمل میکند؟

در واقع بازار فارکس به چهار سشن معاملاتی شامل 4 مورد زیر میباشد:

 • سشن سیدنی
 • سشن توکیو
 • سشن لندن
 • سشن نیویورک 

تریدر ها معمولا به جای اینکه در 24 ساعت از شبانه روز ترید کنند، تمرکز خود را بر روی یکی از چهار جلسه ی معاملاتی (سشن های فارکس) می گذارند و در آن بازه به معامله می پردازند.

نوع دیگری از دسته بندی سشن های فارکس که با عنوان سیستم 3 سشنی فارکس نیز شناخته میشود از سه سشن زیر تشکیل شده است.

 • سشن آسیایی (سشن توکیو)
 • سشن اروپایی (سشن لندن)
 • سشن آمریکای شمالی (سشن نیویورک)

علامت های انحصاری مربوط به زمان های ET و GMT چیست ؟

در واقع زمان ET یک منطقه ی زمانی شامل 17 ایالت متحده ی آمریکا، بخش هایی از قسمت شرقی کانادا، پاناما در آمریکای مرکزی و جزایر کارائیب و ایالت کینتانا در مکزیک میباشد. زمان ET از تایم استاندارد GMT ، 5 ساعت جلوتر میباشد.

نماد GMT مربوط به چه زمانی است ؟

این استاندارد مربوط به زمان به وقت گرینویچ میباشد و به عنوان ساعت جهانی نیز شناخته میشود. 

در بین بازار های مالی بزرگ دنیا، نیوزلند یه بازار مالی بسیار بزرگی هست و بازارهای فارکس نیز در زور صبح دوشنبه در آنجا باز میشوند. در همین ساعات در بسیاری از نقاط جهان، کماکان روز یکشنبه میباشد. 

سشن معاملاتی سیدنی  هم زمان با شروع بازار در بازار جهانی نیوزلند می باشد و تا آخرین روز کاری هفته که جمعه میباشد بازار کاملا باز خواهد بود.

جلسات معاملاتی (سشن های فارکس) در زمان تابستان به چه صورت هستند؟

به علت تغییر ساعت در زمان تابستان به منظور صرفه جویی در انرژی در برخی کشورها همانند استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده، تایم های باز و بسته شدن بازار در ماه های نوامبر، آپریل، اکتبر و مارچ با یکدیگر تفاوت دارند. 

نماد DTS که مخفف سه کلمه ی Daylight Saving Time می باشد و به آن ساعت تابستانی هم میگویند به عقب و یا جلو کشیدن تایم محلی در بهار و تابستان برای استفاده ی بیشتر از نور روز میگویند.

همانطور که توضیح دادیم، ساعت سشن های فارکس در فصل های مختلف متفاوت میباشد، امل فقط سشن توکیو، با توجه به این که تغییری در ساعات تابستانی ندارد، ثابت میباشد.

آیا سشن های فارکس با یکدیگر هم پوشانی دارند؟ همپوشانی سشن های فارکس به چه صورت میباشد؟

هم پوشانی جلسات فارکس زمانی اتفاق می افتد که سشن های معاملاتی در بازه ای از زمان با هم برگزار میشوند.

علت اهمیت هم پوشانی سشن های فارکس بالاتر بودن حجم معاملات در آن زمان مشخص میباشد. در این زمان ها تعداد معامله گران بیشتر در حال فعالیت هستند و نقدینگی افزایش چشمگیری خواهد داشت.

بهترین سشن معاملاتی فارکس کدام است ؟

به عنوان یک معامله گر می بایست بدانید که برای استراتژی معاملاتی شما نوسانات بالا کارایی بیشتری دارد یا نوسانات کمتر. برخی به دنبال بازاررنج هستند که نوسانات کمتری دارد و برخی نیز میخواهند  در زمان نوسانات ترید کنند.

همچنین نسبت به نوع دارایی و یا جفت ارزی که معامله می کنید باید در نظر بگیرید که کدام سشن های معاملاتی و همپوشانی کدام یک از جلسات معاملاتی برای شما سودده تر خواهد بود.

به طور مثال جفت ارز  EUR/USD را در نظر بگیرید، این جفت ارز در زمان همپوشانی سشن اروپا/آمریکا بیشترین نوسانات را تجربه خواهد کرد.

بنابراین موارد فوق را میبایست در نظر بگیرید و اگر که محدودیتی هم برای زمان خود ندارید.در زمان همپوشانی سشن های اروپا/آمریکا بازار فارکس بالاترین حجم از تغییرات قیمت را به خود می بیند و فرصت بسیار خوبی را برای ورود به بازار به وجود می آورد.

جلسات قبل و بعد از سشن های معاملاتی فارکس چیست ؟

با وجود اینکه برخی از بازارها سشن های معاملاتی رسمی خود را در طول روز دارند، اما افزایش تقاضا و ترید های الکترونیک باعث شده اند تا برخی بازار های ساعت های معاملاتی خود را به قبل و بعد از سشم های معاملاتی افزایش دهند.

اگر بخواهم برای شما مثالی بزنم، NYSE به طور سنتی از ساعت 9:0  صبح تا ساعت 4 بعد از ظهر باز است. اما جلسات قبل از سشن های معاملاتی آن در ساعت 4:00 صبح آغاز میشود و تا ساعت 9:00 صبح ادامه پیدا میکند و جلسات بعد از سشن های معاملاتی از از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 عصر ادامه پیدا میکند.

گسترش تایم های معاملاتی در جلسات قبل و بعد از سشن های معاملاتی فارکس  این فرصت را برای معامله گران ایجاد میکند تا از خبر ها و اتفاقاتی که خارج ساعت معاملاتی رسمی منتشر میشوند هم استفاده و سرمایه گذاری کنند. مثلا  بیشتر شرکت های سهامی آمار و اطلاعات مربوط به سهام های خود را قبل و یا بد از سشن های معاملاتی رسمی فارکس اعلام میکنند تا از ایجاد نوسانات شدید در ساعات معاملاتی جلوگیری کنند.

نمایش سشن های معاملاتی در فارکس در متاتریدر 4

این قابلیت در متاتریدر 4 MT4 وجود دارد تا توسط اندیکاتور نمایش نمایش سشن های معاملاتی در فارکس تمامی جلسات معاملاتی را در خطوط عمودی در پلتفرم خود مشاهده کنید. در این اندیکاتور، قیمت های باز شدن در سشن های فعلی و همچنین قیمت های جلسات قبلی و جلاست معاملاتی آتی را نیز نمایش میدهد.

این اندیکاتور این قابلیت را برای شما فراهم میکند تا روند نزول و صعود قیمت ها را به صورت مستقل بررسی کنید و بر این اساس معاملات خود را اجرا کنید.

اگر با اندیکاتورهای فارکس آشنایی داشته باشید، میدانید که این اندیکاتورها در دسترس شما هستند تا در زمان خود صرفه جویی بیشتری داشته باشید و از سیستم ها ی متنوع به صورت همزمان استفاده کنید.

با نمایش سشن های معاملاتی در فارکس در متاتریدر 4 شما میتوانید به راحتی مناطق برجسته شده بر روی نمودار را بررسی کرده و الگوهای آن را پیدا کنید.

مزایای استفاده از اندیکاتور نمایش سشن های معاملاتی در فارکس در متاتریدر 4

این اندیکاتور که به صورت بسیار گسترده ای توسط معامله گران فارکس استفاده میشود، ویژگی های منحصر به فردی دارد که سبب استفاده ی آسان، سریع و لذت بخش آن شده است

برخی از ویژگی های اندیکاتور نمایش سشن های معاملاتی در فارکس در متاتریدر 4 عبارتند از 

قابلیت اجرا بر روی گوشی های هوشمند اندرویدی و آی او اس و دسکتاپ با سیستم عامل های مک و ویندوز

 • دسترسی سریع به به نقدینگی و قیمت های بازار
 • ارائه طیفی وسیع از شاخص های موجود
 • راحت برای استفاده برای تمامی افراد
 • منعطف در اجرا

طریقه اجرای اندیکاتور نمایش سشن های معاملاتی در فارکس در متاتریدر 4

گام های زیر به شما نشان میدهد که به چه صورت میتوانید اندیکاتور نمایش سشن های معاملاتی در فارکس در متاتریدر 4 را نصب کنید.

 • ابتدا فایل اندیکاتور را دریافت کنید.
 • فایل مربوط به MetaTrader 4 را باز کنید.
 • پوشه مربوط به MQL4 را باز کنید.
 • تمامی فایل ها را با صورت مستقیم در MQL4 کپی کنید.
 • برنامه ی MetaTrader 4 را یک بار ببندید و مجدد اجرا کنید.

آیا میتوانم اندیکاتور سشن های معاملاتی را در متاتریدر 5 MetaTrader 5  نیز داشته باشم ؟

بسیاری از ویژگی های مربوط به پلتفرم متاتریدر 4 در MT5 به روز رسانی شده اند و بهبود یافته اند. در متاتریدر 5 شما میتوانید نمودار های پیشرفته ئ بازه های زمانی همچنین ایندکس ها و ابزار های معاملاتی را همراه با اکونومیک کلندر با قدرت و دقت فوق العاده بالا داشته باشید و استفاده کنید.

بهترین تایم برای ترید کردن در فارکس

مناسب ترین زمان معاملاتی در فارکس چیست ؟ بهترین تایم ترید چه زمانی است ؟ 

با توجه به اینکه بازار فارکس یک بازار غیر متمرکز است،  بهترین زمان ها برای معامله در آن زمانی است که بازار به فعال ترین و پر جنب و جوش ترین حالت خود در آمده است. این زمان ها اغلب در ساعاتی که سشن های معاملاتی با هم همپوشانی دارند اتفاق می افتد.

هرچه فعالیت معامله گران در این زمان بیشتر باشد، اسپرد ها، و تفاوت قیمت خرید و فروش کاهش پیدا میکنند. این به این معنا میباشد که این شرایط سبب میشود تا پول بیشتری نصیب معامله گران شود.

زمانی که صحبت از بهترین زمان برای معامله می شود، ممکن است اول وقت صبح دوشنبه زمان ایده آلی نباشد. اما با رفتن به سمت بعد از ظهر و عصر که بازار داغ تر، حجم معامله ی بالاتر و نقدینگی بیشتر می شود، فرصت های بهتری برای سرمایه گذاران و تریدر ها به وجود می آید. با این وجود باز هم نمی توانید انتظار حجم خیلی بالایی از این روز داشته باشید، اما به هر حال بهتر است تا نگاهی به بازار بیاندازید.

زمان همپوشانی سشن های معاملاتی

یکی از مناسب ترین زمان معاملاتی در فارکس زمانی است که سشن های معاملاتی فارکس با هم همپوشانی دارند. جلسه ی معاملاتی لندن که به عنوان شلوغ ترین سشن معاملاتی فارکس شناخته میشود فاصله ی چندانی با جلسه ی نیویورک ندارد و همین امر سبب میشود تا در این زمان حجم و نقدینگی بسیار بالایی وجود داشته باشد. در این تایم بیش از 50% از کل معاملات فارکس اجرا میشود.

بسیاری از معامله گران حرفه ای بهترین تایم برای ترید کردن در فارکس را در زمان 14:00 به وقت گرینویچ می دانند، در این تام سشن معاملاتی لندن در حال بسته شدن و سشن نیویورک در حال باز شدن میباشد.

از دیگر همپوشانی بین سشن های معاملاتی میتوان به همپوشانی بین سشن سیدنی و توکیو اشاره کرد که در بین ساعت 12:00 تا 7:00  GMT اتفاق می افتد. این زمان به اندازه ی همپوشانی تایم نیویورک و لندن برجسته نیست اما تایم مناسبی برای معامله میباشد. 

زمانی که نقدینگی بالا است

نقدینگی و حجم معاملات در انتهای روز دوشنبه افزایش پیدا میکند، اما این حجم و نقدینگی در روز سه شنبه به بالاترین سطح خود میرسد. در واقع از صبح سه شنبه تا پنجشنبه بسیار پرتلاطم میباشد.

پس اگر به دنبال نقدینگی بالا هستید، میتوانید بخش زیادی از معاملات خود را در این بازه ی زمانی انجام دهید.

سشن معاملاتی لندن

همانطور که بالاتر هم توضیح دادیم، جلسه ی معاملاتی لندن یکی از شلوغ ترین سشن های معاملاتی بین سایر جلسات میباشد.  جلسه ی لندن که جلسه ی اروپایی هم شناخته می شود، ممکن است تا 30% از حجم کل معاملات را به خود اختصاص میدهد.

بهترین ساعات کار فارکس برای معامله گران ایرانی به چه صورت میباشد؟

مهم ترین نکته برای مشخص کردن زمان ورود به بازار فارکس، استراتژی است که با آن وارد میشوید. در واقع با استراتژی مشخص میکنیم که در بازار به دنبال چه چیزی هستیم.

با این وجود  اگر استراتژی به صورتی است که به دنبال سود های بالا در مدت زمان طولانی هستیم بهترین ساعات، در زمان حجم بالای معاملات میباشد.

اما ممکن است به عنوان معامله گر روزانه یا نوسان گیر فعالیت کنیم که در تایم زمانی کوتاه، سودهای کوچک مد نظرمان باشد. در این صورت زمانی که بازار حجم کمتری دارد برای ما فرصت مناسب تری میباشد.

دیدگاهتان برای ما ارزشمند است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه