preloader

ما در موسسه آموزشی بست فارکس همراه شما هستیم

بروکر های فارکس

صرافی های ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پــراپ فـــرم ها

بروکر های فارکس

صرافیهای ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پـــراپ فــــرم ها

مفهوم پیپ و پوینت

آنچه میخوانید
زمان مطالعه:
دسته بندی:
سطح آموزش:
تاریخ انتشار:

 مفهوم پیپ و پوینت 

نحوه محاسبه ارزش پیپ به دلار

پیپ چیست؟ پوینت چیست و چه کاربردی دارد؟ ارزش پیپ  PIP و پوینت Point  در فارکس به چه شکل محاسبه میشود؟ چه ارتباطی بین پیپ با حجم معاملاتی وجود دارد؟

اولین گام های شروع به ترید و معامله کردن در فارکس، دانستن مفاهیم پایه ای مانند پیپ، پوینت، لات … میباشد.

در این قسمت میخ.اهیم در مورد مفهوم پیپ و پوینت و نحوه محاسبه ارزش پیپ به دلار توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه میکنیم 

همانطور که می دانید، کلمه ی پیپ PIP به معنای Point In Percentage میباشد. این واژه نشان دهنده ی تغییرات قیمت و میزان سود و یا زیان میباشد.  به زبان ساده تر پیپ عددی است که بر آن اساس مقدار تغییر قیمت  جفت ارزهای معامله مشخص میشود.

همانطور که می دانید، معاملات فارکس به صورت جفت ارز میباشد. در این فرمت ارز اول به عنوان ارز پایه یا Base Currency و ارز دوم که با اسم Quote Currency شناخته میشود.

اگر به صورت مثال جفت ارز EUR/USD مد نظر شما باشد و EUR/USD=1.4564 باشد، به این معنا هست که برای خرید یک یورو می بایست 1.4564 دلار را بپردازید.

به نسبت عرضه و تقاضای موجود در بازار، این عدد تغییر میکند و هر تغییری نیاز به واحدی برای اندازه گیری دارد. این واحد در فارکس با پیپ نشان داده میشود.

در بروکر ها نسبت به استراتژی و سیاستی که دارند، در حساب های مختلف، جفت ارزها را با 4 و یا 5 رقم اعشار نشان می دهند و پیپ آخرین رقم اعشاری است که در آن عدد می بینید.

پیپت پوینت Pipet چیست ؟  مفهوم پیپت در فارکس چیست؟ نحوه ی ارزش گذاری پیپت و یا پوینت در فارکس چگونه است؟ تفاوت پیپت با پوینت چیست؟

همانطور که توضیح دادیم بسته به نوع بروکر و حساب های آن ممکن است جفت ارزها با چهار و یا با پنج رقم اعشار نمایش داده شوند.

در مواردی که جفت ارزها با 5 رقم اعشار ارائه شوند، به آخرین رقم اعشار پیپت گفته میشود. پیپت Pipet با در پلتفرم های متفاوت با پوینت Point هم نمایش داده میشود.

سوال اینجاست که هر یک پیپت معادل با چند پیپ میباشد؟

در نظر داشته باشید که هر Pip معادل با 10 Pipet یا پوینت است و مقدار پیپت با پوینت برابر میباشد.

نحوه محاسبه ارزش پیپ به دلار چگونه است ؟

با وجود اینکه تمامی محاسبات در بروکر ها به صورت تمام اتوماتیک انجام میشود، شما به عنوان تریدر و یا معامله گر نیازی به محاسبه ی آن به صورت دستی ندارید.

اما نیاز است تا نحوه محاسبه ارزش پیپ به دلار را درک کنید.  در ابتدا باید این نکته را بدانید که ارزش هر پیپ و یا پیپت متناسب با ارزش لحظه ای و نوع جفت ارز متفاوت میباشد.

حال برای محاسبه ی ارزش پیپ به دلار، 2 فاکتور حجم معامله و دارایی که قصد ترید آن را دارید حائز اهمیت هستند. ارزش یک لات که معادل با 100000 دلار میباشد، معادل هر پیپ 10$ به صورت تقریبی است.

به عنوان یک معامله گر، باید بدانید که به ازای تغییر  هر پیپ چه میزان سود و یا ضرر میکنید تا در شرایط بهتر و با چشم بازتر معامله کنید.

دیدگاهتان برای ما ارزشمند است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه