preloader

ما در موسسه آموزشی بست فارکس همراه شما هستیم

بروکر های فارکس

صرافی های ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پــراپ فـــرم ها

بروکر های فارکس

صرافیهای ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پـــراپ فــــرم ها

مفهوم Equity

آنچه میخوانید
زمان مطالعه:
دسته بندی:
سطح آموزش:
تاریخ انتشار:

اکوئیتی چیست؟ مفهوم Equity در بازار فارکس چیست؟ موجودی خالص و یا اکوییتی به چه معناست ؟ اکوییتی در فارکس چیست و چرا اهمیت دارد؟

به زبان خیلی ساده، میزان اکوییتی به شما میگوید که در زمان باز بودن پوزیشن های معاملاتی در حال حاضر چه میزان پول در اکانت خود دارند.

در واقع اکوئیتی برابر است با بالانس حساب +/- سود یا ضرر کنونی از معاملات فعال. زمانی که پوزیشن ها همگی بسته باشند، میزان اکوییتی و بالانس حساب برابر خواهد شد.

بیایید به طور مثال در نظر بگیریم که معامله ی USD/JPY شما باز است. پلتفرم معاملاتی به شما نمایش میدهد که در زمان اکنون 500 دلار در سود میباشید. این عدد در میزان اکوییتی شما نیز محاسبه میشود.

بالانس حساب به صورت دقیق همان موجودی را به شما نشان میدهد که در زمان باز کردن معاملات داشتید.

به طور مثال، شما در ابتدا با 100000 وارد شده اید و هم اکنون 500 دلار نیز سود کرده اید. بالانس حساب شما دقیقا 10000 دلار است اما موجودی شما برابر با 10500 دلار میباشد.

سیستم متوجه میشود که شما میتواند معامله را هر زمان که بخواهید ببندید و بالانس خود را افزایش دهید.

 به محض آنکه شما پوزیشن خود را ببندید بالانس حساب شما 10500 دلار خواهد شد. و همان لحظه اکوییتی و بالانس شما معادل با 10500 دلار میشود.

پس به زبان ساده تر، اگر شما هیچ پوزیشن بازی ندارید بالانس حساب و ایکوییتی شما با هم برابر میباشد. و اگر پوزیشن باز دارید، این دو با هم متفاوت میشوند. 

ممکن است شما سود و یا ضرر شناور داشته باشید. در این صورت ایکوییتی حساب شما برابر با بالانس حساب به علاوه  سود و یا منهای ضرر شناور شما خواهد بود.

یعنی ایکوییتی شما ممکن است کوچکتر و یا بزرگتر از بالانس حساب شما باشد.

Equity = Balance + Unrealized Profits/Losses 

اصطلاحات مربوط به ایکوییتی حساب 

دارایی موجودی (Equity Balance): ایکوییتی بالانس به معنای موجودی حساب، زمانی میباشد که پوزیشن باز وجود ندارد و میزان بالانس و ایکویتی در حساب معاملاتی برابر میباشد.

ایکوییتی شناور(Floating Equity): ایکویتی شناور، میزان سود یا ضرر آتی میباشد که در حال حاضر تحقق نیافته است و این تغییر هنوز در بالانس حساب شما اعمال نشده است. 

ایکوییتی منفی (Negative Equity): ایکویتی منفی به زمانی گفته میشود که معاملات بدون سود سبب از بین رفتن حساب معاملاتی میشود.

چرا ایکوییتی در فارکس مهم است؟

ایکوئیتی میزان موجودی حساب معاملاتی می باشد که مربوط به میزان سود و زیان شما در پوزیشن های باز است.

ایکوییتی به این دلیل اهمیت دارد که ارزش واقعی حساب شما را در آن واحد نمایش میدهد و ظرفیت معامله گر را برای اجرای معاملات بعدی نمایش میدهد. همچنین یک دید کلی از موجودی واقعی را نمایش میدهد و بر الزامات مارجین، همچنین مدیریت ریسک و مستقیما و بر سودآوری تریدر تاثیر میگذارد.

 

بالانس حساب در فارکس چیست؟ مفهوم بالانس Balance در فارکس؟ معنی بالانس در فارکس چیست؟ موجودی حساب معاملاتی در فارکس؟ 

بالانس حساب یا موجودی حساب، میزان پولی است که در حساب شما موجود است. اگر 5000 دلار را در حساب خود دپوزیت کرده باشید. بالانس حساب شما 5000 دلار میباشد. 

در نظر داشته باشید که بالانس حساب شما با، تا زمانی که پوزیشن های معاملاتی خود را نبسته باشید، هیچ گونه تغییری نمیکند.

در واقع، میزان بالانس شما تحت تاثیر پوزیشن و ترید های باز شما قرار نمیگیرید و تنها زمانی تغییر میکند که یا مبلغی را سپرده گذاری و یا برداشت کنید و یا معامله ای را ببندید.

اگر با مفهوم بهره شبانه (Swap) یا رولور( (rollover آشنایی داشته باشید، می دانید که هزینه این دو نیز اگر معامله را یک شب باز نگه دارید بر روی بالانس حساب شما تاثیر خواهد گذاشت. 

تفاوت میان بالانس (Balance) حساب و ایکوییتی  (Equity) چیست؟ 

در حالی که ایکوییتی حساب، عددی پویا و متغیر است که با تغییر پوزیشن های باز شما تغییر میکند،  بالانس، وجهی میباشد که در ابتدا وارد حساب  معاملاتی خود کرده اید.

دانستن تفاوت بین بالانس و ایکوییتی لازمه ی شروع ترید برای هر معامله گری می باشد زیرا این دو مورد از اصطلاحات کلیدی بازار فارکس میباشند.

با این وجود که در برخی موارد این دو عدد یکسانی را نمایش میدهند، اما ماهیت متفاوت و متمایزی نسبت به یکدیگر دارند.

ممکن است شما برخی از اصطلاحات را با هم اشتباه بگیرید، بنابراین نکات کلیدی زیر را در نظر بگیرید.

  • اگر هیچ گونه پوزیشن باز نداشته باشید، ایکوییتی حساب شما با بالانس شما برابر میباشد.
  • بالانس حساب شما، نشان دهنده ی سود و یا ضرری است که از هر پوزیشن بسته شده حاصل شده باشد.
  • ایکویتی حساب شما به صورت در لحظه به شما نمایش میدهد که وضعیت حسابتان به ه صورتی است و در واقع مقدار واقعی در آن واحد را نمایش میدهد. این عدد شامل پوزیشن های باز موجود نیز میشود.

دیدگاهتان برای ما ارزشمند است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه