preloader

ما در موسسه آموزشی بست فارکس همراه شما هستیم

بروکر های فارکس

صرافی های ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پــراپ فـــرم ها

بروکر های فارکس

صرافیهای ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پـــراپ فــــرم ها

ژاپن از چه منبعی برای تامین مالی مداخله استفاده می‌کند؟

آنچه میخوانید
زمان مطالعه:
دسته بندی:
سطح آموزش:
تاریخ انتشار:

ذخایر خارجی اوراق بهادار ژاپن در ماه مه به‌شدت کاهش یافت که نشان می‌دهد دولت ژاپن احتمالاً بیشترین حجم از مداخله اخیر خود در بازار فارکس را با فروش اوراق خزانه و سایر اوراق بهادار خارجی تأمین مالی کرده است و هنوز هم قدرت آتش کافی برای ورود دوباره به بازارها را دارد.

داده‌های وزارت دارایی در روز جمعه گذشته نشان داد، ژاپن برای تقویت ین، 9.8 تریلیون ین (62.7 میلیارد دلار) در ماه گذشته صرف کرده است. دارایی اوراق بهادار خارجی این کشور در ماه مه 50.4 میلیارد دلار کاهش‌یافته است.

سپرده‌های خارجی که اغلب به‌عنوان منبع تأمین مالی قابل‌دسترس برای مداخله در نظر گرفته می‌شوند، با کاهش 159 میلیارد دلار ذخایر رسمی ژاپن به 1.23 تریلیون دلار رسید.

تمایل به فروش اوراق خزانه به این معنی است که ژاپن قدرت مداخله بسیار بیشتری در فارکس نسبت به سپرده‌گذاری‌هایش در اختیار دارد. این به مقامات توکیو این امکان را می‌دهد که در صورت نیاز چندین بار برای مداخله اقدام کنند.

کارو شوجی، استراتژیست فارکس در SMBC Nikko Securities گفت: احتمال زیادی وجود دارد که وزارت دارایی، اوراق بهادار خارجی و به‌ویژه خزانه‌داری ایالات‌متحده را برای تأمین مالی مداخلات خود فروخته باشد، ژاپن به مرز حداکثر توان مداخله خود نزدیک نشده است. اگرچه هر اقدامی که قصد انجام آن را دارد، مستلزم به همکاری با همتایان خارجی است.

کاهش دارایی‌های اوراق بهادار خارجی نشان می‌دهد که مقامات ژاپنی این بار مانند سال 2022، زمانی که 9.2 تریلیون ین برای تقویت ین هزینه کردند، از همان منابع برای تأمین مالی مداخله در بازار استفاده کردند. اعتقاد بر این است که دولت ژاپن در سه عملیات از طریق فروش اوراق قرضه دولتی ایالات‌متحده در آن زمان تأمین مالی کرده است.

درحالی‌که فروش اوراق قرضه ایالات‌متحده نشان می‌دهد که مقامات ژاپنی ممکن است نوعی تأیید ضمنی از ایالات‌متحده به دست آورده باشند، همتایان آن‌ها در واشنگتن ترجیح داده‌اند که این اقدامات در بازار محدود باشد.
ژاپن از چه منبعی برای تامین مالی مداخله استفاده می‌کند؟

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا در هفته‌های اخیر بارها گفته است که مداخله ارزی باید ابزاری باشد که به‌ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقامات باید قبل از مداخله هشدار بدهند. او گفت که کشورهای گروه هفت توافق کرده‌اند که نرخ ارز را تغییر ندهند مگر این‌که نوسانات شدید را کاهش دهند.

شوجی گفت: این نشان می‌دهد که ژاپن از آمریکا در مورد مداخله‌ها موافقت گرفته است.

وزیر دارایی، شونیچی سوزوکی پس از انتشار داده‌های ذخایر، از اظهارنظر در مورد نحوه تأمین بودجه این مداخلات خودداری کرد. وی گفت: مسئولان باید ضرورت و اثربخشی ورود به بازار را در نظر بگیرند.

سوزوکی از آخرین مداخلات اوایل هفته دفاع کرد و گفت که آن‌ها تأثیر خاصی در مقابله با حرکات بیش از حد ارز داشتند.

برخی از تحلیلگران استفاده واضح از اوراق بهادار را به‌عنوان یک بازی احتمالی توسط وزارت دارایی برای این دیدگاه که دست آن‌ها برای مداخله رو نشود، می‌دانند

تسوشی اونه، اقتصاددان ارشد مؤسسه تحقیقاتی NLI، با اشاره به تفاوت در استفاده از اوراق بهادار و سپرده‌ها برای تأمین مالی مداخله، گفت: آن‌ها ممکن است عمداً کاهش اوراق بهادار را نشان داده باشند. این احتمالاً برای از بین بردن این دیدگاه است که فرصت باقیمانده کوتاه است.

علی‌رغم هزینه‌های بی‌سابقه در ماه گذشته برای تقویت ین، تأثیر مداخلات عموماً کوتاه‌مدت بود و پویایی بازار را معکوس نکرد. مداخله ین در حدود سطح 157.52 در در جفت ارز USDJPY در آغاز ماه مه، جفت ارز را به 153 نزدیک کرد. سپس این حرکت مسیر خود را معکوس کرد و این جفت ارز در عرض چند ساعت به محدوده 156 برگشت

بااین‌حال، مداخله می‌تواند به دلیل ترس از اقدام بیشتر برای مدتی سفته‌بازی را که بر روی ضعف ارز شرط‌بندی می‌کنند، متوقف کند. از این نظر می‌تواند زمان برای ارز بخرد تا تغییری در عوامل فاندامنتال ارز رخ دهد.

انتظار می‌رود ین به دلیل شکاف گسترده بین نرخ‌ بهره در ژاپن و ایالات‌متحده تحت‌فشار باقی بماند. نرخ کوتاه‌مدت ژاپن تنها 0.1 درصد در مقایسه با 5.5 درصد فدرال رزرو است. درحالی‌که انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در ماه‌های آینده نرخ بهره را افزایش دهد، پیش‌بینی‌ها برای کاهش نرخ‌ بهره فدرال رزرو اخیراً کاهش‌یافته است زیرا اقتصاد ایالات‌متحده همچنان قوی است.

شوکی اوموری، استراتژیست ارشد در شرکت اوراق بهادار میزوهو، می‌گوید: اگر USDJPY به بالای 158 و سپس 160 برسد هنوز گلوله‌های بیشتری برای شلیک دارند، در این سطوح بازارها به دلیل ترس از مداخله در حال حاضر محتاط هستند.

منبع:bnnbloomberg

دیدگاهتان برای ما ارزشمند است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه