preloader

ما در موسسه آموزشی بست فارکس همراه شما هستیم

بروکر های فارکس

صرافی های ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پــراپ فـــرم ها

بروکر های فارکس

صرافیهای ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پـــراپ فــــرم ها

تحلیل تکنیکال Technical Analysis در فارکس

آنچه میخوانید
زمان مطالعه:
دسته بندی:
سطح آموزش:
تاریخ انتشار:

ممکن است تنوع استراتژی ها و روش های معاملاتی در بازار فارکس برای تریدر های تازه کار فارکس کمی ترسناک باشد. اما در واقعیت تمامی این روش های معاملاتی عموما در دو دسته بندی تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال قرار می گیرند.

بسیاری از معامله گران از هر دو روش تحلیل فاندامنتال و تکنیکال استفاده میکنند. اما برخی نیز به دلایلی که در این مقاله شرح می دهیم، بیشتر تمرکز خود را بر روی تحلیل تکنیکال می گذارند.

در این متن یه شما آموزش میدهیم که چطور تحلیل تکنیکال کنید و از چه ابزار هایی برای این نوع از تحلیل استفاده کنید.

تحلیل تکنیکال فارکس چیست ؟

تحلیل تکنیکال مطالعه و بررسی الگوی قیمتی یک داراریی به خصوص با هدف پیش بینی  و همچنین روند تغییر قیمت آن در آینده میباشد.

مهمترین فاکتورهایی که تحلیلگران تکنیکال برای شناسایی الگو ها در بازار فارکس از آن استفاده می کنند شامل موارد زیر می باشد.

سیاست

تاثیر سیاست های هر کشوری، مستقیما بر روی بازار های مالی آن می باشد. ممکن است تصمیمات رئیس جمهور شرایط مشاغل را سخت تر کند و یا حتی سرمایه گذاری های زیادی را در زیر ساخت ها انجام دهد.

ژئوپلیتیک نیز بسیار مهم است. همانطور که میدانید افزایش درگیری در خاورمیانه بر عرضه ی نفت در کل دنیا تاثیر می گذارد و سبب افزایش قیمت آن می شود. در پی آن مشاغل وابسته به نفت کاهش سود را تجربه می کنند.

حوادث طبیعی و فصلی

شاید تصور کنید که این دو مورد با بازارهای مالی ارتباطی ندارند. اما باعث ایجاد نوسان در بازار های مالی میشوند. 

بلایای طبیعی می توانند سبب رکود کسب و کارها شوند و زنجیره تامین کالاهای مختلف را تحت تاثیر قرار دهد.

 • الگوهای نمودار تحلیل تکنیکال
  در مطالعه ی الگوهای نمودار تحلیل تکنیکال از ابزار های ترسیمی مثل خطوط افقی، خطوط روند و فیبوناچی برای شناسایی استفاده میشود.

پس از ترسیم و شناسایی این الگوها، میزان ضعف و قدرت خریداران و فروشندگان در بازار مربوطه مشخص و شفاف می شود.

 • تحلیل تکنیکال با کندل (شمع)
  در این روش از تحلیل، تریدر ها از الگوهای شمعی استفاده میکنند که سطح قیمت باز شدن، بسته شدن و بالا و پایین را در یک بازه ی زمانی نمایش میدهند.
 • شاخص های تحلیل فنی
  در این نوع از تحلیل، معامله گران از شاخص های فنی برای درک شرایط بازار استفاده میکنند. به طور مثال بسیاری از شاخص ها زمان هایی که خرید و یا فروش بیش از حد اتفاق می افتد، سیگنال ارائه می کنند.

روش هایی که برای تحلیل های تکنیکال وجود دارد بسیار متنوع هستند. در همه ی این روش ها تحلیل تکنیکال از داده های قیمتی استفاده می کند تا الگوهای تکراری و قابل تشخیص را شناسایی کند.

مقایسه ی تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی؟ تفاوت تحلیل فاندامنتال با تحلیل تکنیکال چیست؟

آنچه که در تحلیل بنیادی مورد مطالعه و بررسی قرار میگیرد داده هایی مانند خرده فروشی، تورم، میزان اشتغال و تولید ناخالصی داخلی و … میباشد. داده های دیگری هم مانند اخبار مربوط به درآمد شرکت ها برای شناسایی روند بازار و نقاط قوت احتمالی و تغییرات جهت بازار نیز برای شناسایی روند و پیش بینی قیمت ها به کار گرفته می شود.

به صورت کلی، تحلیل تکنیکال در در برخی از ابزارهای مانند بازار سهام و بسیار مفید است، منتها بسیاری از تریدر ها در حال حاضر از تحلیل تکنیکال برای معاملات خود استفاده می کنند.

یکی از دلایل بهره وری بالای تحلیل تکنیکال افزایش استفاده ی روز افزون از تحلیل تکنیکال می باشد و همین امر سبب می شود تا کارایی آن نیز روز به روز بیشتر شود.

با این حال  اکثریت معامله گران از ترکیب تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال استفاده میکنند. زیرا اگر هر دو تحلیل روند یکسانی را نشان دهند، فرصت معاملاتی بسیار خوبی را نمایش می دهد.

مزیت تحلیل تکنیکال چیست ؟ چرا از تحلیل تکنیکال استفاده کنم؟

 • برای تحلیل تکنیکال شما تنها به چند ابزار تحلیلی نیاز دارید که تمامی آن ها به صورت رایگان ارائه می شوند.
 •  در بسیاری اوقات تحلیل تکنیکال می تواند دیدی جهت دار برای سود آوری بالا و نقاط ورود و خروج بسیار سودآوری از بازار را به شما ارائه دهد.
 • شما این امکان را دارید تا  که با استفاده از طیف گسترده ای از ابزار ها و شاخص ها تحلیل 
 • تکنیکال را پیاده سازی و اجرا کنید.

 معایب تحلیل تکنیکال چیست؟ چرا نباید از تحلیل تکنیکال استفاده کنم ؟

 • با توجه به این موضوع که طیف گسترده ای از افراد از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند، این امکان وجود دارد که اکثر معامله گران به نتایج مشابهی برسند و این موضوع سبب حرکت ناگهانی بازار شود.
 • در برخی از بازار ها حتما لازم است تا تحلیل تکنیکال با ترکیب فاندامنتال به صورت ترکیبی استفاده شود.

مبانی تحلیل تکنیکال چیست ؟

برخی از اصول در تحلیل تکنیکال وجود دارند که می بایست آن را یاد بگیرید.

 • حرکت قیمت همه چیز را نشان میدهد
  چارچوب منطقی تحلیل تکنیکال از تئوری Daw نشات میگیرد، این تئوری ادعا می کند که قیمت فعلی بازار تمامی اطلاعات مرتبط با بازار را به صورت کامل منعکس میکند. پس هر عاملی که بر عرضه و تقاضای بازار تاثیر بگذارد، فورا بر روی نمودار منعکس خواهد شد. 
  بنابراین، هرگونه تحقیق و آگاهی از رویداد های خارج از حرکت قیمت عمدتا بدون فایده می باشند.
 •  قیمت در روند حرکت می کند
  در نظریه ی دیگری که که در تئوری Daw وجود دارد، طرفداران تحلیل بنیادی تمایل دارند تا توجه بیشتری به حرکت روند بازار داشته باشند. بازارها می توانند حرکت رو به بالا داشته باشند. روند صعودی که نقطه های اوج صعودی بالاتر و پایین تر ایجاد میکند .
  رفتار متضاد بازار ایجاد نقاط نزولی پایین های پایین تر و بالاهای پایین تر میباشد. که حرکت نزولی میباشد.
  حرکت افقی بازار حرکت رنج بازار نامیده میشود،  این رفتار بازار مکان مطلوبی برای تریدر هایی که با روند معامله می کنند نمی باشد. بازار رنج یا بازار خنثی، به این معنی میباشد که خرس ها و گاوها از لحاظ قدرت کم و بیش به هم نزدیک هستند. در واقع هیچ کدام آنقدر قوی نیستند که بر دیگری تسلط بلند مدت داشته باشند و سبب ایجاد روند شوند. در اکثر مواقع بازارها در رنج قرار دارند و به همین سبب هم هست که شناسایی روند مهم است.
 • تاریخ خودش را تکرار می کند
  تحلیلگران تکنیکال بر این باور هستند که سرمایه گذاران و تریدر ها بر اساس الگو ها عمل می کنند. بر همین اساس، باور دارند که می توانند الگو ها را به درستی شناسایی کنند و معاملات را با احتمال بالا اجرا کنند.

بهترین نرم افزار تحلیل تکنیکال

اولین قدم برای شروع تحلیل تکنیکال پیدا کردن بهترین نرم افزار تحلیل تکنیکال است. با توجه به این موضوع که در تحلیل تکنیکال شما با نمودارهای قیمتی سروکار دارید، پلتفرم های معاملاتی متاتریدر به عنوان بهترین نرم افزار های تحلیل های تکنیکال در حال حاضر وجود دارند.

در اکثر بروکر ها شما میتوانید از حساب های واقعی و مجازی برای بررسی و اجرای تحلیل تکنیکال استفاده کنید.

با وجود این که در اکثر بروکر های با افتتاح حساب در حساب های تجاری دمو و یا واقعی می توانید به همه ی نرم افزار های تحلیل تکنیکال دسترسی داشته باشید، در بین هر کدام از پلتفرم ها تفاوت هایی وجود دارد.

به طور مثال، سالیان سال است که تعداد بسیار بالایی از تحلیل گران فارکس از متاتریدر 4 برای تحلیل خود استفاده میکنند.

متاتریدر 5 به تریدر ها و تحلیل گران فنی این فرصت را میدهد تا علاوه بر فارکس بر روی بازار های دیگر همانند سهام، شاخص و کالا ها نیز تحلیل خود را پیاده کنند.

در بخش های بعدی، چهار روش مختلف از ابزار های تحلیل تکنیکال را بررسی خواهیم کرد. و پس از آن نحوه ی اجرای این تحلیل ها در بازار فارکس، سهام، شاخص، کالا و ارزهای دیجیتال را آموزش میدهیم

بهترین ابزار تحلیل تکنیکال چیست؟ 

چهار ابزار مختلف برای تحلیل تکنیکال عبارتند از:

 • نمودار ها
 • الگوهای نموداری
 • الگوهای شمعدان
 • شاخص ها

پیشنهاد می کنم که متاتریدر را دانلود کنید تا بتوانید موارد فوق را به راحتی تست کنید.

 • نمودار ها تحلیل فنی

اولین تصمیمی که در رابطه با تحلیل تکنیکال منحصر به خود باید اتخاذ کنید، انتخاب نوع نمودار است. 

انواع نمودار ها شامل نمودار میله ای ( Bar Charts ) نمودار خطی (Line Charts) و شمع می باشد. پس از آنکه متاتریدر را دانلود کردید. با  راست کلیک بر روی Open Chart از بین سه نمودار یکی را انتخاب کنید.

بررسی دقیق تر نمودار ها در تحلیل تکنیکال:

نمودارهای خطی 

در نمودار خطی، شما  اتصال نقاطی را مشاهده می کنید که در آن ها قیمت های بازار در بازه ی زمانی مشخصی بسته شده اند.

به طور مثال، اگر بازه ی زمانی روزانه را انتخاب کرده باشید. این نمودار به شما قیمت بسته شدن بازار در هر روز را به هم وصل می کند و به شما نمایش می دهد.

در اکثر مواقع از نمودار خطی برای ترید های بلند مدت استفاده می کتتد.

نمودار میله ای

نمودار میله ای OHLC (باز، زیاد، پایین، بسته) یک نوار عمودی است که متناسب با دوره ی زمانی که بروکر انتخاب کرده نمایش میدهد.

به طور مثال، زمانی که به نمودار میله ای روزانه نگاه می کنیم، هر نوار عمودی نشان دهنده ی یک روز معاملاتی می باشد. در نمودار میله ای اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به نمودار خطی وجود دارد.

در این نمودار، قیمت باز شدن، بالاترین قیمت، کمترین قیمت و قیمت بسته شدن را در بازه ی زمانی مشخص نمایش داده می شود.

نمودارهای کندل استیک

نمودار کندل استیک اولین بار توسط تاجران برنج در ژاپن مورد استفاده قرار گرفت. این نمودار محبوب نوع از نمودارهای تحلیلی محسوب میشود و مانند نمودار میله ای میزان قیمت باز شدن، بالاترین قیمت، کمترین قیمت و قیمت بسته شدن را در بازه ی زمانی مشخص نمایش می دهد.

تفاوت عمده ی آن ها در این است که در این نمودار، بین قیمت باز شدن و قیمت بسته شدن، قسمتی به اسم بدنه وجود دارد که معمولا به رنگ سبز و یا قرمز است. رنگ قرمز نشان دهنده ی این موضوع است که قیمت بسته شدن بازار کمتر از قیمت باز شدن بازار است و رنگ سبز نشان میدهد که  قیمت بسته شدن بازار بیشتر از قیمت باز شدن آن بوده است.

شاخص ها در تحلیل فنی (Technical Analysis)

شاخص های تحلیل تکنیکال با استفاده از فرمول های مختلف و همچنین قیمت باز شدن، بالاترین قیمت، کمترین قیمت و قیمت بسته شدن در یک دوره ی زمانی خاص  برنامه ریزی شده اند.

به صورت کلی، چهار گروه از شاخص ها وجود دارند که در هر دسته، محبوب ترین آن ها عبارتند از:

شاخص های روند Trend Indicators

 • میانگین متحرک (MA)  
 • شاخص میانگین حرکت جهت دار (ADX)
 • ایچیموکو 
 • میانگین متحرک همگرایی/واگرایی (MACD)
 •  شاخص سهموی SAR

شاخص مومنتوم Momentum Indicator

 • شاخص قدرت نسبی (RSI)
 • نوسانگر تصادفی
 • محدوده ویلیامز (%R)

اندیکاتور نوسان Volatility :

 • میانگین محدوده واقعی (ATR)
 • باندهای بولینگر (BB)
 • انحراف معیار

اندیکاتور حجم Volume:

 • شاخص جریان پول (MFI) 
 • خط انباشت/توزیع (A/D)
 • حجم در تعادل (OBV)

در حالی که تمامی اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال فارکس پر اهمیت و محبوب هستند، اندیکاتور های مربوط به حجم بیشتر برای بازارهای مربوط به سهام هستند. زیرا در این بازارها حجم منبع اصلی داده برای این اندیکاتور می باشد.

بررسی و مطالعه ی حجم کل معامله شده، در تمامی بازارها منجمله، تریدر های بازارهای مالی، بازار فیوچر و بازار آتی بسیار مفید است. در این بازارها قیمت خرید و فروش از طریق صرافی مرکزی در لندن یا بورس کالای شیکاگو انجام میشد.

بازار لحظه ای فارکس به صورت فرا گیشه ای Over The Counter معامله می شود، بنابراین میزان حجم از هر بروکر به بروکر دیگر متفاوت خواهد بود، زیرا هر کدام از بانک ها و صندوق های مختلفی قیمت خود را دریافت می کنند.

ممکن است گستردگی و تنوع این اندیکاتورها کمی شما را سردرگم کند و یا برای شما دلهره آور باشد. نگران نباشید. اینجا متداول ترین شاخص های در بازار های مختلف را به شما توضیح خواهیم داد.

تحلیل تکنیکال در بازارهای:

در حال حاضر اطلاعات کلی نسبت به الگوهای نموداری، الگوهای شمعی و اندیکاتورها دارید، بیایید اجرای تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی مختلف را بررسی کنیم.

تحلیل تکنیکال در فارکس

نقدینگی فوق العاده بالا در بازار فارکس همهی تریدر های بازار های مالی، را جذب خود می کند. فرقی ندارد، نوسان گیر و یا اسکالپر باشید، تحلیل تکنیکال فارکس توسط طیف گسترده ای از فعالان بازار مالی استفاده میشود.

نگاهی به یکی از انواع اندیکاتورهای حرکتی Momentum Indicators که بالاتر در مورد آن توضیح دادیم بیاندازیم و نحوه ی اجرای آن را نیز توضیح دهیم.

یکی از شاخص های مومنتوم محبوب و پر کاربرد در تحلیل فارکس اسیلاتور استوکاستیک Stochastic Oscillator هست. از این اسیلاتور برای نقطه ی های عطف بالقوه در بازار استفاده می کنیم.

 مراحل اضافه کردن اسیلاتور استوکاستیک به نمودار قیمت متاتریدر طبق گام های زیر پیش بروید:

 • ابتدا متاتریدر 4 و یا متاتریدر 5 خود را باز کنید.
 • در منوی بالای بر روی گزینه ی Insert – > Indicators کلیک کنید.
 • در قسمت اندیکاتورها (Indicators) بر روی Stochastic Oscillator کلیک کنید.
 • بر روی Ok کلیک کنید.

نحوه ی استفاده از اسیلاتور استوکاستیک در تحلیل فارکس؟ چگونه از  Stochastic Oscillator استفاده کنم؟

 موارد زیادی در بازار وجود دارد که شما می توانید از اسیلاتور استوکاستیک استفاده کنید. اما اکثریت استفاده از این اندیکاتور برای زمانی است که میخواهید بازار را برای شرایط خرید بیش از حد و یا فروش بیش از حد شناسایی کنید.

خطوط استوکاستیک بالای سطح 80 نشان دهنده ی احتمال بازار با شرایط خرید بیش از حد میباشد.

هنگامی که خطوط استوکاستیک پاینین سطح 20 باشند نشان دهنده ی احتمال بازار با شرایط فروش بیش از حد میباشد.

به عنوان مثال، در چارت روزانه ی AUD/USD معمولا خطوط استوکاستیک بالاتر از سطح 80 هستند. این امر نشان میدهد که احتمال بازار با فروش بیش از حد وجود دارد و اهمیت امر احتمال ریزش شدید بازار را نشان می دهد.

از این نقطه، ممکن است که برخی معامله گران صبر کنند تا خطوط به پایین سطح 80 برسد و با این پیشبینی که بازار ریزشی است، سفارش فروش بگذارند.

چگونگی گذاشتن سفارش فروش:

 • بر روی گزینه ترید Trading کلیک کنید.
 • بر روی F9 روی کیبورد کلیک کنید.
 • گزینه ی New Order  را انتخاب کنید.

به محض باز شدن تیکت ترید، شما می توانید جزییات معامله ی خود مانند، نوع سفارش،  حجم، قیمت ورود، استاپ لاس و موارد دیگر را وارد کنید.

به محض این که تریدر از شرایط ترید خود راضی شد، با کلیک بر روی Place سفارش خود را اجرا می کند.

تمامی نکات در مورد خطوط روند،حمایت، مقاومت

دیدگاهتان برای ما ارزشمند است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه