preloader

ما در موسسه آموزشی بست فارکس همراه شما هستیم

بروکر های فارکس

صرافی های ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پــراپ فـــرم ها

بروکر های فارکس

صرافیهای ارزدیجیتال

کارگزاری های بورس

پـــراپ فــــرم ها

فارکس چیست به زبان ساده – آموزش فارکس از صفر تا صد

آنچه میخوانید
فارکس چیست به زبان ساده - آموزش فارکس از صفر تا صد - بازار جهانی فارکس چیست
زمان مطالعه:
دسته بندی:
سطح آموزش:
تاریخ انتشار:

فارکس چیست؟

بازار فارکس با گردش مالی بیش از 7.5 تریلیون دلار در روز، به عنوان یکی از بزرگترین و نقد شونده ترین بازارهای جهانی شناخته میشود بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته توسط بانک های بزرگ موسسات، سازمان ها و معامله گران فردی معامله می شود و نکته ی قابل توجه در FX Market عدم وجود بازار متمرکز و فیزیکی آن در هیچ کجای دنیا میباشد.

فارکس چیست به زبان ساده - آموزش فارکس از صفر تا صد - بازار جهانی فارکس چیست

جفت ارزهای فارکس

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، اصلی ترین دارایی که در بازار فارکس معامله می شود، جفت ارزها در مقابل هم میباشد. میتوان گفت که ارزهای قابل معامله در فارکس به سه گروه اصلی تقسیم میشود:

  • جفت ارزهای اصلی و یا Major Currency Pairs
  • جفت ارزهای فرعی Minor Currency Pairs 
  • جفت ارزهای غیر معمول و یا Exotic Currency Pairs

جفت ارزهای اصلی آن دسته از ارزهایی هستند که دارای بالاترین حجم از معاملات می باشند مانند: (GBP/USD و (USD/JPY) و همواره یکی از پایه های آن دلار آمریکا میباشد.

جفت ارزهای فرعی Minor Currency Pairs، که با نام های دیگری مانند ارزهای کراس (متقاطع) نیز شناخته می شوند؛ ارزهایی هستند که پایه دلار آمریکا USD را نداشته باشند و خوب متعاقبا، حجم معاملاتی و نقدشوندگی آن ها نسبت به ارزهای اصلی کمتر میباشد.

در کنار این دو گروه دسته ی ارزهای اگزوتیک Exotic میباشد در این گروه ارزهایی هستند که یک پایه ی آن ارزهای اصلی و در سمت دیگر ارز کشورهای درحال توسعه مانند سنگاپور قرار میگیرد به خب نقدینگی و حجم کمتری از معاملات به این گروه تعلق میگیرد.

انواع دستورات فارکس

تنوع روش ها، دستورهای معاملاتی و استراتژی هایی که معامله گران در فارکس برای مدیریت ترید های خود استفاده میکنند بسیار بالا میباشد، بنا به بروکری که هر کدام از تریدر ها در آن فعالیت می کنند، دسته ای از دستورات و سفارش گذاری ها مورد تایید می باشد.

به صورت کلی، به عنوان یک تریدر، احتیاجی نیست به تمام روش های اجرای دستورات در فارکس مسلط باشید، تنها کافی است تا به موارد پایه ای مسلط باشید و نسبت به استراتژی خود آن ها را شخصی سازی کنید.

در این قسمت در مورد نحوه ی اوردر گذاری پایه ای و اصلی توضیحات را خدمتتان ارائه میکنیم:

  • سفارش بازار یا مارکت اوردر Market Order
  • سفارش محدود یا Limit Order
  • سفارش توقف ضرر بازار Stop Market Order
  • سفارش توقف ضرر Stop Loss Order

مارکت اوردر:  به معنی ورود شما با قیمت فعلی و کنونی به بازار است در این نوع سفارش گذاری  با بررسی و مشاهده ی حرکت چارت وارد میشود در سفارش محدود یا Limit Order  شما زمانی وارد بازار می شوید که قیمت به عدد دلخواه شما رسیده باشد در لیمیت اردر شما قیمت مورد نظر خود را تنظیم میکنید و به محض رسیدن بازار به این عدد  شما وارد سفارش می شوید نکته ی مثبت این نوع از سفارش گذاری، ورود شما با قیمت مورد نظرتان می باشد اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که ممکن است بازار طبق پیش بینی شما حرکت نکند و هیچ وقت به عددی که شما گذاشتید نرسد.

سفارش توقف بازار، برای به حداقل رساندن میزان ضرر تریدر میباشد. در این نوع سفارش، بروکر زمانی که دارایی به قیمت مشخصی برای خرید و یا فروش برسد آن را ثبت میکند.

توقف ضرر یا Stop Loss Order

این نوع از سفارش با اردر های قبلی متفاوت می باشد زیرا در سه گزینه ی قبلی با اجرای اردرها، وارد یک پوزیشن میشوید در حالی که استفاده از استاپ لاست باعث خروج شما از معامله تان میشود استاپ لاست یکی از محبوب ترین ابزارهای مورد استفاده برای محدود کردن ضرر های معاملات می باشد.

لات و میکرو لات چیست؟

حجم های معاملاتی فارکس شامل لات، مینی لات، میکرو لات و نانو لات به چه صورت هستند ؟

ممکن است برای شما اصطلاحات فارکس متفاوت از اصطلاحاتی باشد که در بورس ایران و یا خرید سهام های شرکت های متنوع میشنوید برای مدیریت ریسک و اجرای معاملات در فارکس نیاز است تا با اصطلاحات متفاوت آن به خصوص در زمینه هی حجم های معاملاتی آشنایی داشته باشید تا با حجم مناسب و استراتژی مورد نظر خود وارد پوزیشن های مطلوب شوید.

واحد لات در فارکس

 لات استاندارد به اندازه ی 100000 واحد از ارز پایه ای است که خریداری میکنید. در کنار لات (Lot) از واحد های کوچکتر شامل مینی لات mini-lot)) و میکرو لات  micro-lot)) نیز استفاده می شود.

در حالی که هرلات استاندارد معادل با 1000000 واحد از هر ارز پایه است، مینی لات Mini Lot معادل با 10000 واحد و میکرو لات Micro Lot معادل با 1000 واحد از هر ارز پایه است تصور می کنیم که بر روی جفت ارز EUR/USD ترید میکنیم با جابه جایی قیمت جفت ارز یورو به دلار به اندازه ی یک پیپ، هر اندازه لات ارزش پولی زیر را دارد.

  • لات استاندارد Standard Lot برابر با 10 دلار 
  • مینی لات Mini Lot برابر با 1 دلار 
  • میکرو لات Micro Lot برابر با 0.01 دلار

همراه با ظهور کارگزاری های جدید و رقابت بین بروکرها این فرصت برای معامله گران به وجود آمده تا با حجم های کمتری نیز معامله کنند به طور مثال نانو لات Nano Lot معادل با 100 واحد از ارز پایه می باشد.

سوالی که پیش می آید این است که بهترین حجم معاملاتی برای ورود چه عددی است؟

مفهوم پیپ و پیپت در فارکس

پیپ که مخفف واژه ی Price Interest Point میباشد، به معنای کوچکترین واحد برای ارزش نرخ ارز می باشد. در واقع پیپ کوچکترین حرکت قیمت ارز بر اساس قرارداد بازار می باشد. بیشتر جفت ارزها تا رقم چهارم اعشار قیمت گذاری میشوند و و همانطور که میدانید، کوچکترین تغییر آخرین عدد اعشار میباشد.

در بیانی دیگرهر پیپ معادل با یک ده هزارم قیمت جفت ارز میباشد، و چهارمین عدد اعشار پیپ است در مثالی ساده، اگر فرض کنیم که قیمت فعلی EUR/USD  معادل با 1.2348 میباشد وبه عدد 1.2350 افزایش پیدا میکند در این ترید، قیمت دلار به یورو 2 پیپ رشد داشته و شامل 2 پیپ سود در این معامله میشود.

مفهوم پیپ را متوجه شدیم، حال پیپت Pipet چیست؟ ممکن است که برخی از کارگزاری ها میزان پیپ را به بیش از 4 رقم اعشار افزایش دهند، و آن را تبدیل به 5 رقم بکنند. زمانی که میزان اعشار قیمت ها پنج رقمی باشد، پنجمین رقم اعشار پیپت هست. در واقع پیپت تغییراتی میباشد که در میزان پیپ اتفاق می افتد.

دیدگاهتان برای ما ارزشمند است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه